Czy można znaleźć kardiologa w swoim mieszkaniu? - dbam o siebie

Próba wysiłkowa cieszyn

Na szczęście medycyna idzie wciąż do

Bez serca nie da się żyć. I nie chodzi o przenośnię. Bywa, że ktoś żyje już jakiś czas, a przypadkiem dowiaduje się, że ma jakąś wadę tego narządu. A do tej pory nie miał jakichś zdecydowanych, niepokojących objawów.Pewne n

Czy można znaleźć kardiologa w swoim mieszkaniu? - dbam o siebie Próba wysiłkowa cieszyn
ieprawidłowości w pracy serca może pokazać badanie EKG. robi się je np. przed nawet najprostszym zabiegiem - na wszelki wypadek. Jeżeli wynik będzie budził wątpliwości, lekarz zapewne zleci dodatkowe badania. W innych przypadkach dana osoba może nagle zacząć miewać niepokojące objawy i kojarzyć je z sercem. Wtedy nie warto ryzykować i należy udać się do lekarza - im wcześniej, tym lepiej. Pacjentem z podejrzeniem problemów z sercem zajmie się docelowo lekarz kardiolog. Sposób leczenia zależy od wykrytych problemów. Czy kłopotów z sercem trzeba się bać? Na pewno nie należy ich lekceważyć. Dzisiaj, będąc pod opieką lekarską, z wieloma przypadłościami sercowymi można przynajmniej względnie normalnie żyć. Na co dzień niezbędna jest pewna odpowiedzialność na swój stan zdrowia i dotyczy to nie tylko serca. Na szczęście medycyna idzie wciąż do przodu. W sporej liczbie przypadków na problemy zdrowotne wystarczy odpowiednia dieta i farmakologia oraz ogólnie zdrowy tryb życia. Mówi się, że w Polsce kuleje profilaktyka. nie badamy się pod jej kątem. A wiele chorób wykrytych na wczesnym etapie rozwoju, da się wyleczyć lub uchwycić na poziomie, którego objawy nie będą przeszkadzały w dalszym życiu, o ile podejmie się właściwe leczenie. Boimy się diagnozy i to sprawia, że nie badamy się profilaktycznie.


Badanie to polega na umieszczeniu specjalnych

Kardiolog, czyli lekarz zajmujący się leczeniem wszystkich wad serca, jak również zajmuje się chorobami układu krążenia.
Medycyna ta jest na chwilę obecną bardziej rozwinięta niż kilka lat temu, dzięki czemu można skuteczniej się leczyć.
Choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów ludzi na całym świecie.
Wady serca mogą być wrodzone lub nabyte, czyli albo dziecko na świat przychodzi już z jakąś chorobą serca, albo nabywa ją w wieku późniejszym.
Dziedzina ta dzieli się na kilka specjalizacji, poprzez inwazyjną, nieinwazyjną, dziecięcą, aż do kardiochirurgii.
Podstawowym badaniem w przypadku udania się do lekarza o wyżej wymienionej specjalizacji jest ekg. Badanie to polega na umieszczeniu specjalnych elektrod na ciele, które umożliwiają odczytanie za pomocą wydruku z elektrokardiografu wszelkich nieprawidłowości w pracy naszego serca, nawet dawno już przebyty zawał.
Lekarz po obejrzeniu wydruku z elektrokardiografu może skierować nas na dalsze badania. Następnym bardzo popularnym badaniem jest echo serca, gdzie lekarz za pomocą przyrządu usg sprawdza jak ono pracuje.
Oba badania są bezbolesne i trwają krótko, jeżeli robimy je prywatnie zapłacimy od 80 zł za badanie elektrokardiografem do 200zł za echo serca.
Osoby zdrowe na serce, które czują duszności lub wszelkie bóle w klatce piersiowej, jak również sądzą, że ich serce bije niemiarowo, powinny zapisać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje je na badanie serca. Oczywiście szybciej będzie udać się do takiego specjalisty prywatnie, jednak koszty przekroczą 150zł.


Polska to kraj w którym choroby

EKG czyli elektrokardiografia to badanie które jest wykonywane w celu oceny pracy serca i wykrywania jej zaburzeń. Jest to badanie bezbolesne i bezinwazyjne.
Powinniśmy je wykonać, w przypadku gdy zauważymy u siebie objawy takie jak: ból w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy, nadciśnienie tętnicze, omdlenia, utratę przytomności, kołatanie serca, zasłabnięcie, zawroty głowy.
Medycyna nie określa jednoznacznie wieku w którym takie badanie należałoby wykonać. Tutaj działamy bardziej objawowo. Badanie ekg może być wykonane podczas rutynowej wizyty u lekarza.
Wynik badania interpretuje doświadczony lekarz - kardiolog, który z zapisu elektrokardiogramu może odczytać wiele cennych informacji na temat funkcjonowania i pracy serca.
Do wykonania badania EKG nie jest konieczne specjalne przygotowywanie. Jeśli pacjent przyjmuje leki, przed wykonaniem badania powinien o tym poinformować lekarza.
Wynik ocenia się na podstawie krzywej EKG która nakreśla się na wydruku - przedstawia cykl pracy serca czyli dopływ krwi do przedsionków, skurcz komór i odpływ krwi.
EKG jest podstawowym badaniem w diagnostyce chorób serca. Polska to kraj, w którym choroby serca są przyczyną wielu zgonów. Najgroźniejsza jest choroba wieńcowa i nadciśnienie lecz niebezpieczne są również zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia.
Progres w rozwoju medycyny ma wpływ na to, że jesteśmy w stanie stwierdzić u kogo istnieje większe ryzyko wystąpienia chorób serca. Istnieją czynniki zwiększające ryzyko zachorowania: palenie tytoniu, otyłość, brak ruchu, siedzący tryb życia, życie w stresie, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu.