znaleźć kardiologa? Czy warto? - dbam o siebie

UKG cieszyn

Objawy choroby niedokrwiennej serca

Choroba wieńcowa serca, zwana także inaczej chorobą niedokrwienną, jest jednym z najczęściej występujących schorzeń dotyczących układu krążenia. Choroba ta jest spowodowana niedotlenieniem mięśnia sercowego, co może skutkować niewydolno

znaleźć kardiologa? Czy warto? - dbam o siebie UKG cieszyn
ścią serca. Diagnozowaniem oraz leczeniem choroby niedokrwiennej serca zajmuje się kardiolog. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów choroby wieńcowej, należy niezwłocznie udać się na wizytę do gabinetu kardiologicznego, gdzie wykonuje się odpowiednie badania. Najczęstszym objawem tej choroby jest odczuwanie bólu w klatce piersiowej, któremu często towarzyszy odczucie rozpierania. Gabinet kardiologiczny wykona potrzebne badania, takie jak ekg wysiłkowe oraz ukg serca, potrzebne do postawienia diagnozy pacjentowi. Przyczyną występowania choroby wieńcowej serca jest znaczące zwężenie tętnic wieńcowych. Zwężenie tętnic zazwyczaj powstaje na skutek odkładania się w ściankach naczyń wieńcowych blaszki miażdżycowej, która utrudnia przepływ krwi powodując tym samym niedotlenienie mięśnia sercowego.


Co przyczynia się do chorób serca

Choroby serca bywają niezwykle groźne w skutkach, dlatego warto chodzić do kardiologia na badania w celu szybszego wykrycia jakichkolwiek anomalii w działaniu mięśnia sercowego oraz układu krążenia. Kardiolog przeprowadza w swoim gabinecie szereg różnych badań, jak na przykład ukg serca. W celu uchronienia się od chorób serca dobrze zdać sobie sprawę z tego, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania problemów z sercem. Do powstania chorób serca w znacznym stopniu może przyczynić się nieodpowiednia dieta bogata w tłuszcze utwardzone oraz biały cukier. Inną przyczyną występowania chorób serca jest otyłość, gdzie szacuje się, że każdy dodatkowy kilogram zwiększa ryzyko problemów z sercem o 3%. Do samego zawału serca może doprowadzić nałogowe palenie tytoniu. Kolejną przyczyną występujących problemów z sercem, takich jak niewydolność serca czy też nadciśnienie tętnicze, jest niewystarczająca aktywność fizyczna. Prowadzenie siedzącego trybu życia wpływa bardzo niekorzystnie na cały organizm, co może przełożyć się także na powstanie problemów z sercem.


Czym jest Holter

Jednym z podstawowych badań przeprowadzanych w gabinecie kardiologicznym jest EKG. Specjalną odmianą badania EKG jest metoda Holtera. Holter jest specjalnym urządzeniem, którego zadaniem jest monitorowanie akcji serca przez określony czas. Zwykłe badanie EKG różni się od Holtera EKG tym, że podstawowe badanie trwa kilka minut, co nie zawsze jest wystarczającym pomiarem akcji serca. Badanie Holterem trwa jednak dłużej i pozwala wykryć pewne nieprawidłowości akcji serca w ciągu całej doby. Holter EKG jest urządzeniem, które jest nakładane na 24 lub 48 godzin. Kardiolog zleca badanie Holterem EKG w sytuacji, kiedy zwykłe badanie okazuje się niewystarczające. Holter pozwala na zweryfikowanie różnych zaburzeń dotyczących pracy serca, ocenę skuteczności wdrożonego leczenia antyarytmicznego oraz ocenę sprawności wszczepionego rozrusznika serca. Gabinet kariologiczny oferujący badanie Holterem EKG posiada odpowiedni sprzęt pozwalający na całodobowy zapis akcji serca. Holter EKG sprawdza się w wielu sytuacjach oraz pomaga w wykryciu różnych nieprawidłowości związanych z akcją serca.


Echo serca

Jednym z badań, które są wykonywanie w gabinecie kardiologicznym, jest UKG serca. UKG serca bywa nazwane inaczej echem serca. Echokardiografia serca jest jednym z podstawowych badań, które wykonuje się w celach diagnostycznych pracy mięśnia sercowego. Gabinet kardiologiczny oferuje wykonywanie różnych badań w celu zdiagnozowania problemów z sercem, w których skład wchodzi badanie echa serca. Wykonanie UKG serca pozwala uzyskać wiele przydatnych informacji na temat stanu mięśnia sercowego. Echokardiografia pozwala ocenić budowę serca badanego pacjenta, ruch mięśnia sercowego i jego zastawek oraz przepływ krwi w przedsionkach i komorach serca. UKG serca najczęściej wykonuje się w przypadku podejrzenia u pacjenta wrodzonej wady serca, choroby wieńcowej lub w przypadku problemów z niewydolnością lub w sytuacji zawału. Pacjent wybierający się do gabinetu kariologicznego by wykonać UKG serca nie musi się specjalnie przygotowywać do badania. Podczas badania echa serca kardiolog korzysta z ultrasonografu, który pozwala na obserwowanie pracy serca.